background-image

IT News

DIGITALIZING YOUR WORLD
Kariérní veletrh na VŠE - ŠANCE
Poprvé jsme se letos zúčastnili pracovního veletrhu ŠANCE na VŠE v Praze. Byli jsme mile překvapeni rozsahem akce i aktivitou a zájmem o spolupráci ze strany studentů. Doufáme, že jsme předali potřebné informace pro vstup do kariérního světa, a těšíme se na spolupráci s mladými talenty.
Zrychlujeme - výhody vývoje s DevExtreme
Kompletní vývoj webových aplikací od nuly může být velmi nákladný. Osvědčeným způsobem, jak značně zmírnit časovou náročnost tvorby projektu a tím i náklady na vývoj, je využívání funkcí moderních knihoven a hledání nových prostředků pro usnadnění práce. Při využívání externích knihoven se sice vývojář může připravit o jedinečnou konfiguraci speciálních prvků, ale ve většině případů nemá velký význam znovu vymýšlet něco, co už před ním bylo vymyšleno.
Kariérní veletrh HIT na UHK
Minulý týden jsme se zúčastnili kariérního veletrhu HIT na Univerzita Hradec Králové . Opět velmi vydařená akce, kde jsme měli možnost potkat již známé tváře, ale i ty nové. Vzhledem k tomu, že se nám dlouhodobě daří zapojovat studenty do praxe a transformovat je následně jako plnohodnotné členy týmu i po škole, tak se budeme těšit i příště.
Why it is necessary to map and model business processes as part of the implementation of a new information system
When ordering a new information system, we logically expect from it and require it to help us meet our strategic goals and increase our company’s productivity. Even worse is if when find that, instead of higher productivity, the newly implemented system slows us down and complicates our routine work. If you ask how this is possible, quite often it is a case of a very trivial mistake, but one which has far-reaching consequences. The problem arises at the outset by underestimating it, or due to the complete absence of any analysis of the company’s processes, which would be helpful in designing solutions and subsequent adjustments to business processes in order to achieve maximum efficiency. An important fact that is often overlooked is the actual role of the information system within the company. The main activity of the IS lies in the support of well-established business processes - the idea that by deploying a new IS you will solve existing problems is odd.
Big Data has already gone through “puberty”
Big Data has already gone through “puberty” and has found a firm foothold in the business world. These ideas were heard at the Primetime for Big Data conference of 10 November 2021 at the National Library of Technology in Prague. The main topic of the conference was the streamlining of business in terms of data evaluation, determining the information context and identifying trends in the further development of data processing and data visualization.
Once upon a time in Switzerland
JobStart na Univerzitě v Hradci Králové
Účast Cleverbee na akcích pořádaných univerzitami je pro nás velkým přínosem. Máme radost, když mladé generaci, můžeme zprostředkovat vhled do praxe, která je v blízké budoucnosti čeká. Naopak nás velmi inspiruje nezatížený pohled zvenčí, který nás inspiruje a motivuje vracet se o kousek zpět a hledat to malé IT děcko pro nápady, které nás pak baví rozvíjet i po práci :-)
Digitizing Insurance - video
Digitize B2C processes directly and quickly gain new customers. You will provide the client with unique comfort when arranging insurance online and closing a contract, including a digital signature. Fast and comfortable processes attract more clients. We increase the efficiency of business processes, we help gain new customers and increase profitability of your company. You will also connect everything into a single unit of infrastructure.
The best customer experience in retail?
The Retail Summit conference was held at the Prague Congress Center from 21 to 23 September 2021. This was the first big event in a long time with almost a thousand participants.
Danger lurks inside!
Does your company have sensitive data and are you afraid of losing it? Having data that is well-secured against external attacks does not mean that your data is truly protected – danger can lurk inside!