Digital Enterprise and Security 2022 - konference

Digital Enterprise and Security 2022

17.09.2022
Terčem čím dál tím frekventovanějších kybernetických útoků už dávno nejsou pouze státní podniky a orgány veřejné správy, ale setkávají se s nimi na denní bázi i společností v komerční sféře. Jedním z mála pozitivních důsledků pandemie COVID-19 byla akcelerace digitalizace podnikových procesů a nutnost vzdálené práce a komunikace. Kromě zvýšené efektivity však s sebou digitalizace přináší i bezpečnostní rizika, která se nevyplácí podceňovat.

Jak digitalizovat, ale zároveň ochránit data i lidi, bylo tématem akce s názvem "Digital Enterprise and Security 2022," která se konala dne 15.9.2022 v Praze.  Na akci se diskutovala témata bezpečnosti z různých pohledů a oblastí - od problematiky správy identit a řízení přístupů, přes bezpečné řešení pro digitalizaci dokumentů, digitální podepisování až po ochranu dat v datacentrech před útoky zvenčí. Pohledy z praxe a názory odborníků umožnily účastníkům získat nadhled důležitý pro rozhodování o dalších krocích potřebných ke zvýšení bezpečnosti ve společnostech, a to vše ve srozumitelném jazyce nejen pro IT odborníky, ale i pro zástupce byznysu a managementu.

Cleverbee, jakožto hlavní pořadatel akce, představilo během přednášky business konzultantů Lukáše Kovaříka a Františka Lindera v úvodu konference klíčovou oblast IAM (Identity & Access Managentu). Správně navržený systém pro správu identit a řízení přístupů k informačním systémům je totiž základem každé fungující společnosti - pro ochranu podnikových dat i vytvoření pracovního prostředí.

Prezentace firmy Wedos, která je největším českým poskytovatelem hostingových služeb u nás, poskytla prostřednictvím zakladatele firmy a CEO pana Josefa Grilla mnohým účastníkům překvapivé informace. To, jakým útokům musí čelit provozovatelé datových center a od čeho ochrání své zákazníky a běžné uživatele aniž by o tom věděli, jenom zdůraznilo, že investice do zabezpečení systémů jsou nezbytné, i když nemají přímý byznysový přínos.

Společnost Adobe není třeba představovat. S nástroji typu Acrobat Reader, nebo Photoshop se setkal snad každý. Náš zahraniční host, pan Tareq Fadel, Partner Solution Architect společnosti Adobe, se zabýval zásadami zabezpečností dokumentů a představil řešení pro vytváření a správu digitálních formulářů a dokumentů AEM Forms v rámci komplexní platformy AEM (Adobe Experience Manager).

Bankovní identita se stává zavedeným nástrojem pro prokazování identity i u nás, již 70% uživatelů, kteří se přihlašují k online službám státu využívá právě bankovní identitu. Marek Růžička, CEO společnosti Bankovní identita a.s., shrnul první rok fungovaní Bank ID v České republice a nastínil její budoucí rozvoj.

Zajímavý pohled na legislativní souvislosti elektronických podpisů nejen pohledu z pohledu nařízení eIDAS a zákona o službách vytvářejících důvěru pro e-transakce poskytl Tomáš Pauch, advokát a CEO advokátní kanceláře elegal, která se mj. specializuje zejména na IT právo a technologie. Praktickou část z hlediska technologií a procesů digitálního podepisování vč. legislativních souvislostí a záruk podrobně popsal Ondřej Říha, CEO společnosti Digital Solution a reprezentant české platformy DigiSign.

Po skončení přednáškových bloků měli účastníci možnost dále hovořit, diskutovat, navazovat kontakty, nebo jen tak posedět u dobrého jídla z Twisted Fig Bistra hotelu Fizgerald. Jsme moc rádi, že se nám podařilo vytvořit přátelské a neformální prostředí a společně s našimi partnery připravit poutavé přednášky plné inspirativních informací. Velmi nás těší pozitivní ohlasy účastníků i partnerů, které říkají, že se náš záměr zdařil.

Digital Enterprise and Security 2022 byla první z řady plánovaných akcí pod platformou digitalforum.cz. Tuto akci, ani akce následující, záměrně nenazýváme konferencí, workshopem apod. Proč? Není totiž naším cílem představovat produkty a služby, nebo propagovat konkrétní firmy a značky. Cílem těchto akcí je vytvořit jedinečnou možnost pro sdílení znalostí a zkušeností, které jsou klíčem k růstu a příležitostí k rozšíření podnikání i zmírnění obchodních rizik. Věříme, že budoucnost je ve sdílení znalostí a zkušeností. Proto jsme vytvořili platformu digitalforum.cz a pořádáme akce, kde propojujeme komerční sféru s akademickou, technologie s byznysem a teorii s praxí. Vytvořili jsme jedinečný prostor a přátelské prostředí pro vzájemnou diskuzi mezi partnery, odborníky, klienty a těmi, kdo hledají inspiraci, či odpovědi na otázky.

Můžete se těšit na další zajímavé akce například z neméně zajímavé oblasti dat a jejich využítí pomocí BI (Business Intelligence) nástrojů, které manažerům poskytnou ty správné informace potřebné ke staragickému plánování a rozhodování a usnadní dosažení naplánovaných cílů.