Digital Enterprise and Security 2022
Terčem čím dál tím frekventovanějších kybernetických útoků už dávno nejsou pouze státní podniky a orgány veřejné správy, ale setkávají se s nimi na denní bázi i společností v komerční sféře. Jedním z mála pozitivních důsledků pandemie COVID-19 byla akcelerace digitalizace podnikových procesů a nutnost vzdálené práce a komunikace. Kromě zvýšené efektivity však s sebou digitalizace přináší i bezpečnostní rizika, která se nevyplácí podceňovat.
The battle for identity security
Hands up – say the password! The password authentication method has proven to be vulnerable, and is therefore often supplemented in many cases through the use of higher authentication factors. What trends await us in IAM? Identity verification using a selfie? Why not?
We visited the Trends in Automotive Logistics conference (TAL 2021)
This year's TAL 2021 conference bore the subtitle Going Digital: Where's the Right Balance and prepared a rich program for visitors full of interesting guests.
Digital Enterprise and Security 15.09.2022
Jedinečná platforma pro získání užitečných informací pro Váš byznys a novinek z oblasti bezpečnosti dat, dokumentů, digitálních podpisů a BankID.
Understanding IdM / AM / IAM / IGA
Would you like to improve the security of your data? Have you decided to implement a new identity management and access control system at your company? If you have decided to focus on this issue and are looking for a suitable solution, then you have surely encountered acronyms such as IdM, IAM, IGA and others, some of which are intertwined in many ways, whilst others are fundamentally different in meaning.
Adobe Partner Day
Members of our team visited Adobe Partner Day on August 31. The event was hosted at the congress center of Hotel Novotel Warszawa, right in the city center. The whole program consisted of two main blocks. Morning block was aimed more towards the structure of Adobe Experience Cloud and management of experience in general. Then we took a closer look at Adobe Commerce in the afternoon part of the event.
Choosing the best experience? Try Adobe Experience Manager
Vybíráte nejvhodnější Digital Experience Platformu (DXP) pro Váš business? Možná právě pro Vás je tu Adobe Experience Manager (AEM) od společnosti Adobe, která se nachází v roce 2022 v prestižním magickém kvadrantu leaderů DXP řešení vydávaném každoročně společností Gartner.
Digital Business Transformation Forum
This year, Cleverbee will continue to support the Digital Business Transformation Forum as a silver partner.
BankersCom CE management conference
We will be taking part in another BankersCom CE management conference from 21 to 22 September 2021 at the Gottlieb Duttweiler Institute in Rüschlikon, Switzerland.
Kariérní veletrh na VŠE - ŠANCE
Poprvé jsme se letos zúčastnili pracovního veletrhu ŠANCE na VŠE v Praze. Byli jsme mile překvapeni rozsahem akce i aktivitou a zájmem o spolupráci ze strany studentů. Doufáme, že jsme předali potřebné informace pro vstup do kariérního světa, a těšíme se na spolupráci s mladými talenty.
InsuranceCom in Zurich
Cleverbee will once again be a partner of the InsuranceCom conference, which will be held on 1 October 2021 in Zurich. The platform, where decision makers of Swiss and Central European insurance leaders meet, is very important for the development of our know-how in the field of insurance digitalization.
Zrychlujeme - výhody vývoje s DevExtreme
Kompletní vývoj webových aplikací od nuly může být velmi nákladný. Osvědčeným způsobem, jak značně zmírnit časovou náročnost tvorby projektu a tím i náklady na vývoj, je využívání funkcí moderních knihoven a hledání nových prostředků pro usnadnění práce. Při využívání externích knihoven se sice vývojář může připravit o jedinečnou konfiguraci speciálních prvků, ale ve většině případů nemá velký význam znovu vymýšlet něco, co už před ním bylo vymyšleno.
Kariérní veletrh HIT na UHK
Minulý týden jsme se zúčastnili kariérního veletrhu HIT na Univerzita Hradec Králové . Opět velmi vydařená akce, kde jsme měli možnost potkat již známé tváře, ale i ty nové. Vzhledem k tomu, že se nám dlouhodobě daří zapojovat studenty do praxe a transformovat je následně jako plnohodnotné členy týmu i po škole, tak se budeme těšit i příště.
Cleverbee - since 2001
It has been 20 years since our company was founded.
Why it is necessary to map and model business processes as part of the implementation of a new information system
When ordering a new information system, we logically expect from it and require it to help us meet our strategic goals and increase our company’s productivity. Even worse is if when find that, instead of higher productivity, the newly implemented system slows us down and complicates our routine work. If you ask how this is possible, quite often it is a case of a very trivial mistake, but one which has far-reaching consequences. The problem arises at the outset by underestimating it, or due to the complete absence of any analysis of the company’s processes, which would be helpful in designing solutions and subsequent adjustments to business processes in order to achieve maximum efficiency. An important fact that is often overlooked is the actual role of the information system within the company. The main activity of the IS lies in the support of well-established business processes - the idea that by deploying a new IS you will solve existing problems is odd.
Big Data has already gone through “puberty”
Big Data has already gone through “puberty” and has found a firm foothold in the business world. These ideas were heard at the Primetime for Big Data conference of 10 November 2021 at the National Library of Technology in Prague. The main topic of the conference was the streamlining of business in terms of data evaluation, determining the information context and identifying trends in the further development of data processing and data visualization.
Once upon a time in Switzerland
JobStart na Univerzitě v Hradci Králové
Účast Cleverbee na akcích pořádaných univerzitami je pro nás velkým přínosem. Máme radost, když mladé generaci, můžeme zprostředkovat vhled do praxe, která je v blízké budoucnosti čeká. Naopak nás velmi inspiruje nezatížený pohled zvenčí, který nás inspiruje a motivuje vracet se o kousek zpět a hledat to malé IT děcko pro nápady, které nás pak baví rozvíjet i po práci :-)
We digitalize documents, processes and visions - video
No dynamic society today can do without digital processes. The introduction of paperless processes, especially the digitization of business processes and the automation of administrative tasks, opens up new possibilities for gaining customers, new markets and is an unexpectedly large source of savings. We propose optimal solutions for companies that want to use the potential of modern technologies and procedures:
Digitizing Insurance - video
Digitize B2C processes directly and quickly gain new customers. You will provide the client with unique comfort when arranging insurance online and closing a contract, including a digital signature. Fast and comfortable processes attract more clients. We increase the efficiency of business processes, we help gain new customers and increase profitability of your company. You will also connect everything into a single unit of infrastructure.