Nový web pro Českou pojišťovnu

 

Česká pojišťovna nám zadala výrobu nového webu, díky kterému by mohla z jednoho místa komunikovat se svými klienty.

Česká pojišťovna má za sebou dlouholetou tradici. Spravuje téměř devět milionů pojistných smluv a nabízí jak individuální životní a neživotní pojištění, tak pojištění pro malé, střední i velké klienty v oblasti průmyslových a podnikatelských rizik.

Přestože jde o tradiční firmu s dlouhodobou historií, nezaostává za konkurencí a moderními trendy. Rozhodla se jít s dobou a pořídit si nový, moderní a funkční web, který se nám navíc povedlo vytvořit za velmi příznivou cenu.

Česká pojišťovna nám zadala výrobu nového webu, díky kterému by mohla z jednoho místa komunikovat se svými klienty. Už půl roku nato jsme České pojišťovně předali nový, moderní portál, který je přívětivý k uživatelům a zároveň se finančně řadí k těm méně náročným. Portál bez větších problémů prošel tříměsíčním zkušebním provozem a vyhověl přísným podmínkám zadavatele.

Česká pojišťovna si zakládá na vstřícné a srozumitelné komunikaci s klienty. Kromě pojišťovacích poradců a klientského centra je součástí této komunikace i firemní web, který často představuje první kontakt zákazníka s pojišťovnou a zároveň slouží i jako jeden z prodejních kanálů. Proto je velmi důležité, aby byl funkční, atraktivní a obsahoval aktuální informace.

Původní firemní web byl však z tohoto pohledu nevyhovující, a to jak vzhledem a funkcionalitou, tak i komplikovanou údržbou. Vkládání a aktualizace obsahu představovaly zdlouhavý proces, což se odráželo i na výši nákladů. Z tohoto důvodu se Česká pojišťovna rozhodla pro jeho kompletní změnu.

Změna platformy nebyla původně ve hře, ale nakonec se Česká pojišťovna rozhodla postavit celé řešení na platformě Liferay, která umožnila pozvednout web na vyšší úroveň.

Portálovou platformu Liferay jsme vybrali proto, že jako jediná splňovala požadavky na širokou škálu funkcionalit, snadnou údržbu obsahu, jednoduchou správu a úpravu portálu. Liferay zároveň zapadá do dlouhodobé IT strategie České pojišťovny sjednotit všechny frontendové aplikace do jedné.

Původní stránky jsme kompletně přepracovali tak, aby odpovídaly současným požadavkům na moderní a funkční firemní web. Kromě atraktivního designu a kvalitního grafického zpracování nabízejí stránky i možnost interaktivní komunikace zákazníka s pojišťovnou, například sjednání pojištění online, provedení změn u existujících smluv, hlášení pojistných událostí nebo sledování průběhu likvidace pojistné události. Součástí webu je i Klientská zóna, která klientům mimo jiné umožňuje jednoduše a pohodlně spravovat veškeré pojistné smlouvy.

Snadná správa a aktualizace obsahu webových stránek představují významné zjednodušení a zefektivnění práce pro všechny přispěvatele. V porovnání s předchozím řešením, kde jednoduchá změna obsahu trvala i několik dní, zahrnovala více kroků a vyžadovala určité technické znalosti, může dnes obsah editovat přímo člověk, který jej vytváří, a to bez speciálních znalostí, neboť součástí portálu Liferay je i CMS (content management system), který je uživatelsky přívětivý. CMS umožňuje uživatelům editovat a přidávat obsah přímo, součástí je navíc i schvalovací workflow, které zajistí správnost a bezchybnost publikovaného obsahu.

Snadná údržba se týká nejen obsahu webových stránek, ale i jejich vzhledu. Portlety, z nichž se web skládá, se dají jednoduše přesouvat myší, což umožňuje rychle měnit vzhled a uspořádání webových stránek, navíc bez nutnosti speciálních technických znalostí.

Zákazníkům České pojišťovny nabízí web přehledný a graficky dobře propracovaný design, navíc doplněný o možnosti napojení na sociální sítě jako Facebook nebo Twitter. Zákaznický portál nabízí celou řadu online služeb, od sjednání nové pojistné smlouvy po řešení pojistné události, které zákazníkům zjednoduší kontakt s pojišťovnou. Zákazníci mají nyní přístup ke všem potřebným informacím na jednom místě, ať už se jedná o nabízené služby, kontakty nebo přehled o vlastních pojistných smlouvách.

Česká pojišťovna se rozhodla použít Liferay portál v open-source komunitní edici, díky čemuž ušetřila značné finanční prostředky. Ani investice do speciální IT infrastruktury nebyly třeba, neboť Liferay je plně kompatibilní se stávající infrastrukturou a nevyžaduje nový hardware ani software. Údržbu celého řešení Česká pojišťovna zvládá interně. Díky těmto faktorům představuje Liferay levné, ale přesto výkonné a robustní řešení, které splňuje veškeré nároky na moderní firemní webový portál.

Přínosy řešení

Výzvy  

  • Atraktivní design firemního webu  
  • Urychlení procesu aktualizace obsahu firemního webu
  • Vize portálu jako integrační front-end platformy v rámci IT ekosystému České pojišťovny

Řešení  

  • Externí zákaznický portál s interaktivním komunikačním kanálem pro zákazníky  
  • Řešení pro snadnou správu a aktualizaci firemního webu

Výsledky  

  • Možnost aktualizovat firemní web jednoduše a rychle  
  • Výrazné snížení potřeby součinnosti ze strany IT při aktualizaci obsahu webu  
  • První krok k naplňování vize portálu jako integrační platformy

Využité systémy a řešení  

  • Liferay Portal Community Edition

Pojďme se potkat